Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Katar Buyruğu’ndan Türkiye için dayanak daveti

Katar Buyruğu’ndan Türkiye için dayanak daveti

SoleKinG SoleKinG -
8 0

Katar Buyruğu Pir Temim, başşehir Doha’da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler 5’inci Konferansı’nın açılış oturumunda konuştu. Pir Temim, konuşmasında, “Herkesi zelzele felaketinin tesirlerini aşması konusunda Türkiye’nin gayretlerini desteklemeye çağırıyorum.” dedi.

Depremlerden etkilenen Suriye halkına yardımların gecikmesini de garipsediğini söyleyen Katar Buyruğu, toplantıya katılanlara işaret ederek, “Türkiye ve Suriye’deki kardeşlerimizle dayanışma içinde olduğumuzu hepiniz ismine teyit ediyorum.” sözlerini kullandı.

Küresel sıkıntıların aşılması için en az gelişmiş ülkelere yardım etmenin gelişmiş ülkelerin ahlaki sorumluluğu olduğunu kaydeden Pir Temim, Katar’ın en az gelişmiş ülkelerin desteklenmesine 60 milyon dolarlık katkı sağlayacağını söz etti.

BM EN AZ GELİŞMİŞ ÜLKELER BEŞİNCİ KONFERANSI

Katar mesken sahipliğinde “potansiyelden refaha” temasıyla başlayan BM En Az Gelişmiş Ülkeler Beşinci Konferansı, 9 Mart’a kadar devam edecek.

Konferansa ortalarında devlet ve hükümet liderleri, bakanlar, diplomatlar, üst seviye yetkililer, işadamları, bölgesel ve global kuruluş, kurum ve şirketlerin temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 6 bin kişinin katılması bekleniyor.

Doha’daki konferansın birinci gününe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı. Konferans, dünyadaki en az gelişmiş ülkelere yardım etmenin yollarını tartışmayı ve en acil olduğu düşünülen projelerde ekonomilerini ilerletmek için yatırımları harekete geçirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir