Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Sarsıntı dede olacakları bir bir anlatmış! Ahmet Mete Işıkara’nın Hatay uyarısı ortaya çıktı

Sarsıntı dede olacakları bir bir anlatmış! Ahmet Mete Işıkara’nın Hatay uyarısı ortaya çıktı

SoleKinG SoleKinG -
12 0

Merkezi Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan peş peşe meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki büyük depremler büyük yıkıma yol açtı. “Asrın felaketi” olarak nitelendirilen depremler en çok Hatay’dan hissedildi. 

HATAY İÇİN YAPTIĞI ZELZELE UYARISI ORTAYA ÇIKTI

10 yıl evvel ömrünü yitiren Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Zelzele Araştırmaları Enstitüsü Müdürü ve devrin Kızılay Derneği Lider Başdanışmanı Prof. Dr. Mete Işıkara’nın (Deprem dede) Hatay zelzelesi için ikazlar yaptığı ve bir an evvel önlem alınması gerektiği konusunda açıklamalarda bulunduğu ortaya çıktı.

“HATAY’DA UZUN BİR MÜDDETTİR ZELZELE YOK”

2011 yılında Adana’da düzenlenen bir panelde konuşan Işıkara, 7 büyüklüğündeki mümkün bir Hatay zelzelesi için şu ikazları yapmıştı:

“Hatay’da da uzun bir müddettir sarsıntı yok. Bilhassa 7’nin üzerinde zelzele yok. Lakin geriye baktığınız vakit Hatay’da 7’nin üzerinde zelzeleler olmuş. Hatta Hatay’a gidip Hataylılarla konuşursanız, onlar ‘Hatay, 1-2 kere yerle bir olmuş. Yerin altına göçmüş’ diye söz ederler. Hatay’da olabilecek bir zelzele Adana’yı da, Mersin’i de Gaziantep’i de etkileyecek. Kocaeli nasıl geniş alanı etkilediyse, burada tıpkı biçimde etkileyebilir. Bu gerçeği bilip korkmak yerine, önlem almak gerekiyor.”

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir