Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Güney Kore Türkiye İçin Tüm kaynakları seferber Etti

Güney Kore Türkiye İçin Tüm kaynakları seferber Etti

SoleKinG SoleKinG -
18 0

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntıların yaraları sarılmaya çalışılırken, Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol’dan hükümete Türkiye’ye yardım talimatı geldi.

“KAN BAĞIYLA EDİNİLEN BİR MÜTTEFİK”

Güney Kore Başkanlık Sözcüsü Lee Do-woon yaptığı açıklamada, üst seviye kurmayları ile rutin bir haftalık toplantı gerçekleştiren Yoon’un, “kan bağıyla edinilen bir müttefik ve kardeş bir ulus” olan Türkiye’ye azami dayanak talimatı verdiğini söyledi. “Şu anda Türkiye’nin en çok gereksinimi olan şeyler çadır, ilaç ve tıbbi gereç ile elektrikli ekipmanlar” diyen Yoon’un, “Dışişleri, savunma ve sanayi bakanlıkları da dahil her bakanlığın mevcut tüm kaynakları seferber etmesini ve mümkün olan en fazla yardım materyalini teminat altına almasını” istediği açıklandı.

KARDEŞ ULUSA SEFERBERLİK ÇAĞRISI

Öte yandan Türkiye’ye sırf acil durum yardımı değil, tekrar yapılanma dayanağı de sağlanması için harekete geçme davetinde bulunan Yoon’un, Güney Kore Başbakanı Han Duck-soo ile gerçekleştirdiği farklı bir toplantıda ise “kardeş ulus” olarak nitelediği Türkiye’ye azami dayanak sağlama gerekliliğinin altını çizdiği öğrenildi.

KAYNAK: İHA

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir