Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Hablemitoğlu suikastı davasında FETÖ’cü sanıkların savunmaları tamamlandı

Hablemitoğlu suikastı davasında FETÖ’cü sanıkların savunmaları tamamlandı

SoleKinG SoleKinG -
9 0

Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık eski askerler Levent Göktaş, Fikret Emek, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Gökhan Nuri Bozkır ile eski istihbaratçı Enver Altaylı, Aydın Köstem ve tutuksuz sanık Mehmet Narin katıldı.

Duruşmanın öğlenden evvelki kısmında, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu cinayetini işlemek için kurulduğu sav edilen cürüm örgütüne üye olmakla suçlanan tutuksuz sanık Mehmet Narin savunma yaptı.

Narin’in çapraz sorgusunun akabinde mahkeme heyeti lideri, biri tutuksuz 7 sanığın sorgularının tamamlandığını belirterek, beyanda bulunmaları için sanık avukatlarına kelam verdi.

Bu kapsamda, sanıklar Mumcuoğlu ve Emek’in avukatları savunma yaptı.

Duruşmaya yarın öteki sanık avukatlarının beyanlarının alınmasıyla devam edilecek.

FETÖ SUİKASTI

İddianameye nazaran, FETÖ, örgüt aleyhinde çalışmalar yapan Necip Hablemitoğlu ile ilgili periyodun kelamda “Türkiye imamı” Mustafa Özcan’ı görevlendirdi. Özcan da Hablemitoğlu’nun önünün kesilmesi için FETÖ mahkumu eski istihbaratçı Enver Altaylı’ya durumu anlattı.

Altaylı, Mustafa Özcan’ı Hablemitoğlu ile görüştürmesi için periyodun sıhhat bakanına ulaştı fakat her seferinde Hablemitoğlu, bu talebi geri çevirdi.

Hablemitoğlu’nun, MİT Müsteşarı olacağına dair duyumlar üzerine tekrar devreye giren örgüt, onu öldürmesi için o periyot müsteşar olmak isteyen bir öbür isim Levent Göktaş’a, Aydın Köstem aracılığıyla ulaştı.

FETÖ’nün teklifini kabul eden Göktaş, bunun için buyruğunda vazife yapan eski askerler Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Fikret Emek ve Nuri Gökhan Bozkır’a suikast talimatı verdi.

Bozkır, Hablemitoğlu’nun konutunun olduğu sokakta keşif yaptı, akabinde yurt dışı misyonu kapsamında Kazakistan’da bulunan Mumcuoğlu, iz bırakmamak için KKTC üzerinden Türkiye’ye gelerek 18 Aralık 2002’de Hablemitoğlu’nu, meskeninin önünde başından vurarak öldürdü.

Daha evvel yargılandığı davada “FETÖ üyeliği” ve “casusluk” kabahatlerinden 23 yıl 4 ay mahpus cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı, Hablemitoğlu cinayetinin azmettiricisi olduğu gerekçesiyle “ağırlaştırılmış müebbet” mahpus cezasıyla yargılanıyor.

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir