Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsveç’ten PKK açıklaması

İsveç’ten PKK açıklaması

SoleKinG SoleKinG -
14 0

Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasındaki Üçlü Muhtıra çerçevesinde kurulan “Daimi Ortak Mekanizmanın” üçüncü toplantısı, Brüksel’deki NATO karargahında gerçekleştirildi.

Daha sonra basın toplantısı düzenleyen Stenström, İsveç hükümetinin terör örgütü PKK’ya yönelik somut adımlar attığını belirleterek, “Ciddi organize cürümler ile terörün finansmanı ortasında olan temas ülkemizin başına bela. Bu nedenle İsveç makamları somut adımlar atıyorlar. Hükümet bugün meclise bir ceza yasa tasarısı sundu. Yetkililer bilhassa terörizme ve PKK’ya karşı çalışmalarını ağırlaştırdı.” dedi.

Daimi Ortak Düzenek toplantısının yeterli geçtiğini ve ilerleme sağladıklarını aktaran Stenström, Türkiye’deki mevcut parlamentonun İsveç’in NATO üyelik başvurusunu onaylayıp onaylamayacağı tarafında yorum yapmayacağını kelamlarına ekledi.

YENİ CEZA YASA TASARISI

Ülkede terör örgütlerine üyeliğin cürüm kapsamına alınması hedeflenen yasa tasarısında, terör faaliyetlerine katılan ve terör örgütleriyle işbirliği yapan bireylere 4 yıla kadar mahpus cezası öngörülüyor.

Tasarıya nazaran, terör örgütünü destekleme, güçlendirme yahut teşvik etme kastı taşıyan faaliyetlere katılan bireyler, en fazla 4 yıl mahpus cezasına çarptırılabilecek.

Ağırlaştırıcı nedenler var ise bu cürümlerin cezası en az 2, en fazla 8 yıl mahpus olacak.

Terör örgütü için silah, cephanelik, yanıcı ve patlayıcı unsur, ulaşım takviyesi, örgüte arazi ve mülk kiralama üzere kabahatlere karışanlara 4 yıla kadar mahpus cezası verilebilecek.

Bu cürümlerde ağırlaştırıcı nedenler varsa 1,5 yıl ila 7 yıla kadar ek mahpus cezası öngörülüyor.

Tasarıyla otoritelere, terör örgütlerini finanse eden ya da öteki yollarla destekleyen bireyleri gözaltına alma ve yargılama konusunda çok daha geniş yetkiler tanınıyor.

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir