Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Sarsıntı bölgesinde çarklar yavaş yavaş dönmeye başladı

Sarsıntı bölgesinde çarklar yavaş yavaş dönmeye başladı

SoleKinG SoleKinG -
9 0

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar çok sayıda vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olurken, zelzelelerin etkilediği bölgede yerleşim alanlarının yanı sıra üretim yapılan binalarda da hasarlar oluştu.

11 vilayette yıkıma yol açan, yaklaşık 110 bin kilometrekare alanda yaşayan 13,5 milyon insanı direkt etkileyen zelzele felaketiyle aksayan üretim ise yavaş yavaş toparlanmaya başladı.

Depremler nedeniyle birtakım şirketler çalışanlarını kaybetti. Birtakım üretim noktaları sarsıntılardan ötürü büyük hasar alırken, kimileri da az hasar ya da hasarsız bir formda sarsıntıları atlattı.

Bu süreçte kimi çalışanlarının barınma muhtaçlığını da karşılayan şirketlerden kimi üretime başladı, kimi de işbaşı yapmayı bekliyor.

Hasarın olmadığı fabrikalarda üretime tekrar başlandı

Bazı şirketler, hasar tespit çalışmalarını sürdürürken, kimileri da teknik meselelerini gidermeye çalışıyor. Hasarın olmadığı fabrikalarda ise çalışanların aileleri ile ilgilenmeleri maksatlı verilen vaktin akabinde üretime tekrar başlandı.

Erdemoğlu Holding’den yapılan açıklamada, Holding bünyesinde Gaziantep’te faaliyet gösteren Merinos Halı Sanayi ve Ticaret AŞ’nin gerek Besni’de gerekse Gaziantep üretim tesislerinde sarsıntıdan sonra bir hafta üretime orta verildiği bildirildi.

Açıklamada, “Bu, önceliğimiz insan olduğu için çalışanlarımızın aileleri ile ilgilenmeleri emelli verilen bir orta olup fabrikalarda genelde bir hasar bulunmamaktadır. Fabrikalarda eser ölçüde teknik meseleler ise bu bir haftalık müddette tamamlandı. Üretim süreci bir haftalık ortadan sonra kaldığı yerden devam etmektedir” denildi.

Holding bünyesinde Adana’da faaliyet gösteren Sasa Polyester AŞ için de üretimin zelzeleden sonra devam ettiği, üretime orta verilmediği belirtilen açıklamada, “Depremden sonraki birinci hafta tekrar öncelikli olarak çalışanlarımızın ruhsal ve ailevi durumları dikkate alınarak kısmi ve denetimli üretim yapıldı. Fabrikalarda bir hasar bulunmamaktadır” tabirleri kullanıldı.

“Kavlaklı OSB’deki kimi tesislerimiz çalışmaya başladı”

Kahramanmaraş merkezli KİPAŞ Holding’den yapılan açıklamada da “Şu anda hasar tespiti ile ilgili arkadaşlarımız çalışma yapıyor. KİPAŞ Holding çatısı altında ziyan gören tesisler de var, görmeyenler de var. Elden geldiğince tüm arkadaşlarımız uğraş sarf ediyor. Yalnızca iplik fabrikasını değil, çimento fabrikamızı, kağıt fabrikamızı arkadaşlarımız faal hale getirmeye çalışıyor. Kavlaklı OSB’deki kimi tesislerimiz çalışmaya başladı. Şimdi elimize net bir durum raporu ulaşmadı” denildi.

“Deprem nedeniyle üretimimiz 4 gün aksadı”

Mutlu Makarna İdare Heyeti Lideri Aykut Göymen, sarsıntıların akabinde Gaziantep’te faaliyet gösterdikleri fabrikalarında ve genel müdürlük binasında rastgele bir kalıcı hasara rastlamadıklarını, yetkililerce binaları için hasarsızlık raporu verildiğini aktardı.

Üretime başladıklarını bildiren Göymen, şunları kaydetti:

“Deprem nedeniyle üretimimiz 4 gün aksadı. Zira makarna üretiminde doğal gaz ve elektrik olmazsa üretim yapmak mümkün değildir. Organize sanayi bölgesinde tedbir hedefli 3-4 gün kadar gaz kesildi. Ayrıyeten, ikinci sarsıntıdan sonra tüm beşerler aileleri ile birlikte dışarıda, otomobillerde oldukları için tedarik zincirimiz de aksadı. Bu süreçte üretim yapamadık. Sarsıntının tesirlerini azaltmak için gaz gelir gelmez yavaş yavaş üretime başladık ve şu anda kapasitemizi yüzde 90’lara kadar çıkardık.”

Göymen, Gaziantep’te endüstrinin tekrardan hareket kazandığını, hayatın, tedarik zincirinin ve lojistiğin olağana dönmeye başladığını aktararak, “Ancak büsbütün düzelmesi mart başını bulacaktır. Bu süreçte ticaret, turizm, imalat bölümleri de dahil tüm dallarda olağana dönüşteki süreçte kayıplar olabilir.” dedi.

“Hem işi hem de ailemizle geçirilecek vakti istikrarlı bir formda götürmeye çalışıyoruz”

Osmaniye merkezli olarak faaliyet gösteren Baştuğ Şirketler Kümesi ismine açıklamalarda bulunan Baştuğ Metalurji Sanayi AŞ İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Nal, zelzelede 3’ü mühendis, birisi güvenlik vazifelisi olmak üzere 4 çalışanlarının hayatını kaybettiğini, bir çalışanın da tedavisinin ağır bakımda sürdüğünü bildirdi.

Nal, zelzelenin birinci günlerinde kümeye ilişkin fabrikalarda çalışanlara ve ailelerine barınma takviyesi sağlandığını aktararak, şunları kaydetti:

“Birinci derece akrabasını, yakınını kaybeden çok çalışanımız var. Birinci etapta cenazelerimizi takip ettik, ailelere barınma ortamı sağladık. Sarsıntıdan bir mühlet sonra evvel yalnızca gündüz vardiyasında üretime başladık. 20 Şubat prestijiyle da 24 saat çalışma nizamına geçtik. Kimi arkadaşımız konutunda, kimisi çadırda kalıyor. Vardiyadaki çalışma nizamını de buna nazaran organize ediyoruz. Zira ‘önceliğimiz ailelerimizin yanında olmak’ diyoruz. Hem işi hem de ailemizle geçirilecek vakti istikrarlı bir halde götürmeye çalışıyoruz.”

Grubun, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde bir çelikhane, bir de haddehane olmak üzere, biri 2 milyon ton sıvı çelik kapasiteli ve oburu de 1 milyon 250 bin ton inşat demiri kapasiteli iki tesisi olduğunu bildiren Nal, ayrıyeten, Hatay’ın Dörtyol ilçesinde de 500 bin ton kapasiteli inşat demiri üreten bir haddehane daha bulunduğunu söyledi.

Nal, “Bunun haricinde Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi içerisinde ofis mobilyaları üreten bir tesisimiz var. Bu da yavaş yavaş devreye giriyor. Sayılar şimdi netleşmemekle birlikte sarsıntı sebebiyle tüm tesislerimizde meydana gelen hasarın yaklaşık 1,5 milyon avro olduğunu öngörüyoruz. Yaralarımızı saracağız, üretim tesislerimizde faaliyetlere başladık. Osmaniye Organize Sanayi’nde bulunan Baştuğ Metalurji Sanayi AŞ olarak da tam kapasite çalışmaya başladık” dedi.

“3 ay içinde iplik üretimine başlarız”

Matesa Dokumacılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Muhasebe Müdürü Sıtkı Çelebi de 1 Mart prestijiyle idare takımının işbaşı yapacağını belirterek, “Üretim çalışanımızı de üretim başladığında işbaşına çağıracağız. Üretimde gerekli makine revizyonları, tadilatları ve istikrarları sağlandıktan sonra 3 aya kadar üretim başlar. Matesa Dokuma olarak iplik üretiyoruz. 3 ay içinde iplik üretimine başlarız. İdari binamızda çatlaklar var, duvarlar kırıldı. İplik makinelerimizin de istikrar ayarlarının yapılması gerekiyor. Rastgele bir yangın ya da makinelerin üzerine dolap çökmesi üzere bir zayiatımız yok” diye konuştu.

“2 işletmemizde üretime başladık”

Şirikçioğlu Mensucat İdare Heyeti Lider Yardımcısı Hacı Ali Şirikçi ise kısmen üretime başladıklarını aktararak, şunları kaydetti:

“2 işletmemizde üretime başladık. Bir işletmemiz de hafif hasarlı. Burada da 2 ay civarında harekete geçeriz diye düşünüyoruz. Bir öteki tesisimiz biraz daha farklı. Onu da 5-6 ay müddette harekete geçiririz diye kestirimde bulunuyoruz. Bir işletmemiz de külliyen yıkıldı. Zelzele saatinde işletmemiz çalışıyordu. Elhamdülillah o saatte çalışmasına karşın can kaybımız olmadı. Mağazalarımız vardı, bunların tamamı yıkıldı. Bu yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. Şu anda bunları telafi edecek her şeyi yapmaya çalışıyoruz elimizden geldiği kadar.”

Şirikçi, işe gelebilecek durumda olan işçisi işe çağırdıklarını tabir ederek, “Gelebilenlerin hepsine ileti atıyoruz, işe başlatmak için elimizden gelen çabası gösteriyoruz lakin şu anda takımımız çok az. Olağanda 2 bin 500 kişi çalıştırıyorduk, şu anda 300 bireyle çalışıyoruz. Tam kapasiteyle faaliyete geçmemiz 3-4 ayı bulacaktır. Yani kısmen üretime başladık. Aşikâr kısımları çalıştırdık. Boya tesisimiz, dokuma tesisimiz çalışır durumda. İplikleri ayağı kaldırmaya çalışıyoruz. Bunların hepsi birbirine entegre olarak çalışan tesisler” dedi.

“Daha öneki yatırımımızı tamamlayıp üretime başlamayı düşünüyoruz”

Erdem Dokumacılık Sanayi ve Ticaret AŞ İdare Şurası Üyesi Kemal Büyükerzurumlu, “Mevcut tesisimizde tekrar faaliyet yapılması mümkün görünmüyor. Şu an çalışılamaz durumda. Daha evvel aldığımız bir yatırım kararımız vardı. Onu tamamlayıp birkaç ay sonra orada üretime başlamayı düşünüyoruz” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir