Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Server gönüllüleri, asrın felaketinin birinci gününden bu yanan depremzedelerin yanında

Server gönüllüleri, asrın felaketinin birinci gününden bu yanan depremzedelerin yanında

SoleKinG SoleKinG -
10 0

Deprem bölgesindeki tüm çalışmalar AFAD ile koordineli olarak gerçekleştiriliyor.

Depremin yaşandığı anda bölgeye hareket eden 400’den fazla eğitimli istekli AFAD uyumunda bölgede arama kurtarma çalışmalarında misyon aldı.

Ayrıca Kahramanmaraş ve Adıyaman’da oluşturulan Server Afet Uyum Merkezlerinde 439 istekli insani yardım çalışmalarına katıldı.

Diğer yandan, afet bölgesindeki 10 vilayette bulunan yüzlerce gönüllüye ulaşılarak taziye ve sıhhat dilekleri iletildi. Gereksinimler not alınarak nakdi ve birebir yardımlar gönderildi. Öteki kentlere gitmek durumunda olan depremzedeler, başka vilayetlerdeki paydaşlarla irtibatlandırıldı.

İller bazında yapılan çalışmalar ise şöyle:

Kahramanmaraş – Mahmud Es’ad Coşan Kültür Merkezi Afet Yardım Merkezi

Çalışmalar ve yardımlar kapsamında Kahramanmaraş Mahmud Es’ad Coşan Kültür Merkezi ve Camii’nde 2.000 afetzedeye barınma imkânı sağlandı.

Bölgede AFAD ve Kızılay ile yaklaşık 200 çadırın suramı yapıldı. Çadırların başta elektrikli ısıtıcı, halı ve battaniye olmak üzere birçok muhtaçlıkları karşılandı. Kahramanmaraş’ta yaklaşık 60.000 kişilik insani yardım birinci elden yapıldı.

Server Aşevi ve farklı noktalarda hizmet veren taşınabilir aşevi aracılığı ile yaklaşık 30.000 kişilik yemek dağıtımı yapıldı. Merkezde ve bölgede konaklayan afetzedelere temel sıhhat hizmeti sunuldu, basit/reçeteli ilaçlar sağlandı.

Adıyaman – Mehmed Zahid Kotku Camii Afet Yardım Merkezi

Adıyaman’da Mehmed Zahid Kotku Camii yanındaki park alanında oluşturulan merkez üzerinden depremzedelere dayanak sağlandı.

Aşevinin bulunduğu çadır kentte yaklaşık 200 afetzedeye barınma imkânı sağlandı. 50 adet çadırın suramı yapıldı; çadırların soba, halı ve battaniye olmak üzere birçok muhtaçlıkları karşılandı. Yaklaşık 10.000 kişilik insani yardım birinci elden yapıldı.

Server Aşevi ve farklı noktalarda hizmet veren taşınabilir aşevi aracılığı ile yaklaşık 20.000 kişilik yemek dağıtımı yapıldı.

 

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir