Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Türkiye, ABD, BAE, İngiltere ve Katar koalisyonu!

Türkiye, ABD, BAE, İngiltere ve Katar koalisyonu!

SoleKinG SoleKinG -
13 0

Amerika Birleşik Devletleri, El Esas’ın Doğu Afrika kolu Eş Şebab’a topyekün savaş ilan eden Mogadişu idaresine askeri takviye sağlamayı sürdürüyor.

ABD’nin Mogadişu Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, “Eş Şebab’a karşı savaşa dayanak hedefli 61 ton silah ve mühimmatın Mogadişu idaresine bağlı askeri güçlere teslim edildiği” duyuruldu.

Büyükelçilik açıklamasında 2 adet C-17 kargo uçağıyla Somali’ye indirilen 61 tonluk silah ve mühimmatın Eş Şebab’a karşı operasyonlar icra eden Mogadişu idaresi askeri güçlerinden özel ünite olan Danab’a verildiği vurgulandı.

Biden idaresi, eski ABD Lideri Donald Trump’ın geri çekilme kararını bilakis çevirerek tekrar Amerikan askerlerini Somali’ye konuşlandırmayı onaylamıştı.

ABD’nin şu anda Somali’de Eş Şebab’a karşı 450 askeri işçisinin bulunduğu biliniyor.

KATAR, TÜRKİYE, BAE, İNGİLTERE VE ABD’DEN ORTAK BİLDİRİ

Öte yandan Katar, Mogadişu idaresi, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve ABD temsilcileri, Washington’da bir ortaya gelerek Somali’nin güvenliğini, devlet inşasını, gelişimini ve insani öncelikleri masaya yatırdı.

Mogadişu idaresinin Eş Şebab’a karşı uğraşını daha fazla nasıl desteklenebileceğinin ve Afrika Birliği Somali Geçiş Misyonu’nun (ATMIS) Somali’den geri çekilmesi için nasıl bir hazırlık yapılacağının ele alındığı görüşmelerde, taraflar, milletlerarası güvenlik yardımının uyumunun güçlendirilmesi konusunda mutabakata vardı.

ABD Dışişleri Bakanlığının “ortak bildiri” olarak basına servis ettiği açıklamada, “ortakların Mogadişu idaresinin terörle çaba ve kapasite inşası çalışmalarına takviyesini lisana getirdiği” açıklandı.

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir