Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Aydın’da 3 bin 382 depremzede öğrencinin okullara kaydı yapıldı

Aydın’da 3 bin 382 depremzede öğrencinin okullara kaydı yapıldı

SoleKinG SoleKinG -
11 0

Geçtiğimiz 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş Depremi’nin akabinde afet bölgelerinde çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor.

Ülke genelini yasa boğan iki büyük zelzelenin açtığı yaraları sarmak, vatandaşların gereksinimlerine bir nebze de olsa katkı sunmak gayesiyle Aydın Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nden istekli toplam 359 işçi sarsıntı bölgelerinde görevlendirildi. Birebir vakitte sarsıntı bölgelerinden Aydın’a sevk edilen depremzedelerin muhtaçlıkları karşılanırken, vilayet genelinde toplam 3 bin 382 öğrencinin okul kaydı yapıldı.

Mevzu ile ilgili Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada “6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve asrın felaketi olarak nitelendirilen zelzelelerin akabinde, zelzele bölgesinden vilayetimize gelen öğrencilere ve velilere Aydın Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan ünitelerle 24 saat aslına nazaran hizmet verilmekte, birebir ve nakdi yardım sağlanmakta, öğrencilerimizin okul kayıtları, nakil süreçleri, pansiyon yerleştirme süreçleri acilen tamamlanmaktadır. 17 İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile koordineli halde kriz masaları, dayanak grupları oluşturularak sarsıntı mağduru vatandaşlarımızın eğitimle ilgili her türlü gereksinimlerine anında yanıt verilmektedir. Sarsıntının birinci gününden itibaren tüm ilçelerdeki okul ve kurumlarımız tüm paydaşlarımızla birlikte afet bölgesine yardım seferberliği başlatmıştır. Toplanan yardımlar sarsıntı bölgesine ulaştırılmıştır. Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan MEB AKUB Grubumuzdan 33 istekli çalışanımız, sarsıntı bölgesindeki arama-kurtarma gruplarına yardımcı olmak üzere gönderilmiştir. İlimiz genelinde 3 okul pansiyonumuz ve 5 öğretmenevimizde depremzedelerimiz konuk edilerek her türlü gereksinimleri karşılanmaya çalışılmaktadır. Psikososyal krize müdahale vilayet ve ilçe gruplarımız depremzedeler için saha çalışmaları yapmakta ve depremzedelerimizi yalnız bırakmamaktadır. Ayrıyeten Mili Eğitim Bakanlığı aksiyon planı çerçevesinde sarsıntı bölgesi vilayetlerinden nakledilerek yurt, pansiyon, otel vb. yerlere yerleştirilen öğrenci, veli, öğretmen, başka bireylere rehber öğretmenler tarafından ruhsal birinci yardım (PİY) uygulanmaktadır” tabirlerine yer verildi.

Vilayet genelinde depremzede öğrencilerin başvurdukları okullara nakillerinin gerçekleştirildiğinin belirtildiği açıklamanın devamında “İlimiz genelindeki Halk Eğitimi Merkezleri tarafından depremzedelerimiz için uyku tulumları, polar kıyafetler, battaniye, eşofman kadroları üretilmeye devam edilmektedir. Birebir vakitte vilayet genelindeki Mesleksel ve Teknik Anadolu Liselerinde zelzele bölgesi için sıvı sabun, dezenfektan, yüzey temizleyici üzere hijyen ve paklık unsurlarının yanı sıra çadır için soba üretimi de tüm süratiyle devam etmektedir. Vilayetimizdeki Mesleksel ve Teknik Anadolu Liseleri, yiyecek ve içecek alanı öğrenci ve öğretmenleri tarafından gerek zelzele bölgesi ve gerekse Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurumlarda konaklayan depremzede konuklarımız için kumanya ve ekmek üretimi de aralıksız olarak devam etmektedir. İlimiz genelinde 21.02.2023 tarihi ve 14.25 saati itibariyle 279 okul öncesi, bin 256 ilkokul, bin 103 ortaokul ve 744 lise olmak üzere toplam 3 bin 382 öğrencimizin başvurdukları okullara nakilleri gerçekleştirilerek kayıtları tamamlanmış olup, her türlü kırtasiye gereksinimleri ve okul materyalleri, kitapları temin edilerek okula devamları sağlanmıştır. Tıpkı vakitte ilimiz genelindeki özel okullarımıza da her kademeden olmak üzere toplam 657 öğrencinin fiyatsız olarak kayıtları yapılmış olup meselesiz bir halde okula devamları sağlanmaktadır” tabirleri yer aldı.

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir