Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. ABD Lideri Biden, Polonya’da

ABD Lideri Biden, Polonya’da

SoleKinG SoleKinG -
9 0

– ABD Lideri Biden, Polonya‘da

VARŞOVA – ABD Lideri Joe Biden, Ukrayna‘ya düzenlediği sürpriz ziyaretin akabinde Polonya‘ya geldi.

ABD Lideri Joe Biden, Ukrayna‘ya düzenlediği sürpriz ziyaretin akabinde Polonya‘ya gelerek, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüştü. Biden, Cumhurbaşkanı Duda tarafından resmi merasimle karşılandı. Duda ile yaptığı görüşmede konuşan Biden, Duda’ya Polonya’nın Ukrayna‘ya olan takviyesinden ötürü teşekkür ederek, Ukrayna ve Polonya ortasındaki bağlantıyı çok kritik olarak nitelendirdi.

Ukrayna’nın “her zamankinden daha güzel bir konumda” olduğuna inandığını söyleyen Biden, NATO ülkelerini odaklarını muhafazaya çağırdı. Biden, “ABD’nin taahhüdünün gerçek olduğunu açıkça belirttim ve bir yıl sonra NATO’nun her zamankinden daha güçlü olduğunu tez ediyorum. Gururla söyleyebilirim ki Ukrayna’ya dayanağımız sarsılmaz” dedi. Polonya’nın Ukrayna’ya verdiği takviyesi “gerçekten olağanüstü” olarak nitelendiren Biden, Polonya’ya 1 milyondan fazla Ukraynalıyı ağırladığı için teşekkür etti. “Polonya ve ABD halkı ortasındaki bağ son derece güçlü ve derindir” tabirlerini kullanan Biden, “Yüzleşmemiz gereken birçok zorluk var lakin bunu birlikte başarabileceğimizden eminim” dedi.

Cumhurbaşkanı Duda ise, Biden’a Ukrayna ziyareti için teşekkür ederek, bu “olağanüstü jestin” sırf bir yıldır Rus işgaline karşı savaşan Ukraynalıların moralini yükseltmekle kalmadığını tıpkı vakitte “özgür dünyanın onları unutmadığına, özgür dünyanın ve onun en büyük önderi olan ABD Lideri’nin onların yanında olduğuna dair kıymetli bir işaret” olduğunu vurguladı. Duda, Biden’in ziyaretinin yerleşim bölgelerini ve sivil altyapıyı amaç alarak milletlerarası kanunları ihlal eden Rusya’ya bir sinyal gönderdiğini aktardı.

Duda ve Biden’ın ilerleyen saatlerde ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Kaynak: Haberler.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir