Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Canan Barlas’ın acı kaybı: Ağabeyi Can Paker hayatını kaybetti

Canan Barlas’ın acı kaybı: Ağabeyi Can Paker hayatını kaybetti

SoleKinG SoleKinG -
12 0

İş adamı Can Paker, özel bir hastanede 81 yaşında hayatını kaybetti. Paker’in uzun müddettir tedavi gördüğü biliniyordu. 

Ölüm haberini Paker’in kardeşi Canan Barlas, toplumsal medya hesabından duyurdu. Barlas, Paker’le birlikte çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak “Çok kıymetli abim Can Paker’i kaybettik…” yazdı. 

CAN PAKER KİMDİR?

Nafiz Can Paker 1942 yılında Eskişehir’de doğmuştur. Selanik göçmeni, Orman Yüksek Mühendisi Tüccar Fabrikatör Hasan Pertev Paker babası, annesi ise Türkiye’nin birinci kimyagerlerinden biri olan Müzehher Paker’dir. Gazeteci Mehmet Barlas’ın eşi olan Canan hanım da kız kardeşidir. İstanbul Robert Koleji tamamladıktan sonra, 1962 yılında başladığı Berlin Teknik Üniversitesi’nde lisans eğitimini 1973 yılında tamamladı. Akabinde Yıldız Teknik Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini ve doktorasını tamamladı. Colombia Üniversitesi’nden “MBA” sahibidir. Açılımı “Master of Business Administration” Türkçe karşılığı ise iş yönetimi yani işletme alanında yüksek lisans derecesidir. Bir öteki deyişle, MBA yüksek lisans derecesine karşılık gelen bir yöneticilik eğitim programıdır.

1969 yılında eğitiminin akabinde mesleksel hayatına Kimya sanayiinin değerli firmalarından Türk Henkel’de başlayarak bu kurumda deişik misyonlarda bulundu.Henkel’e 1970 yılında atölye şefi olarak başladı, 15 yıl sonra genel müdür oldu. 2004 yılının eylül ayında Türk Henkel Genel Müdürlüğünden emekli oldu.

TÜSİAD ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı üzere birçok sivil toplum kuruluşunun idaresinde yer aldı. Paker 1997 yılında TESEV (Türkiye Toplumsal ve Ekonomik Etudler Vakfı) İdare Konseyi Başkanlığı vazifesinin yanı sıra Robert Kolej Mütevelli Heyeti, 1998 yılında Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği ve Türk Henkel İdare Şurası Başkanlığı vazifelerinde bulunmuştur. Ayrıyeten 2001 yılında George Soros tarafından kurulan Açık Toplum Enstitüsü Türkiye Müracaat Heyeti üyeleri ortasında bir devir yer almış ve istişare şurası başkanlığı yapmıştır.

2001 yılında Sabancı Holding İdare Şurası üyesi oldu. 2007 yılının Mayıs ayında “Liberal Fikir Topluluğu” tarafından “Hürriyet Onur Ödülü” ile ödüllendirilmiştir.

Paker, bir devirde CHP genel lideri Deniz Baykal’ın danışmanlık misyonunu de üslenmiştir. Can Paker, 28 yaşında askerlik sonrası 1970 yılından beri Mihriban Paker ile evlidir. Kerim isminde bir oğlu vardır.

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir