Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ABD’de: Sullivan ve Nuland’la görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ABD’de: Sullivan ve Nuland’la görüştü

SoleKinG SoleKinG -
20 0

Görüşmelerde ikili siyasi ve ekonomik münasebetler, Türkiye’de meydana gelen sarsıntılar, savunma sanayii alanında işbirliği, güç güvenliği, terörle uğraş, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik süreçleri, Rusya-Ukrayna savaşı, Güney Kafkasya ve Azerbaycan-Ermenistan müzakere süreci hususları değerlendirildi.

ABD ve memleketler arası toplumun zelzele felaketi sürecinde ülkemize verdikleri takviye ve sergiledikleri dayanışmadan duyulan memnuniyet söz edildi. Sarsıntı bölgesinin hızla güzelleştirilmesi ve yine inşa edilmesi için Türkiye’nin çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Türkiye-ABD münasebetlerinin stratejik boyutuna vurgu yapılan görüşmede, iki müttefik ülkenin karşılıklı hürmet ve çıkar temelinde global ve bölgesel mevzulardaki işbirliğini sürdürmesinin kıymetine değinildi.

İkili ticaret hacminin 100 milyar dolar gayesine ulaşması için kolaylaştırıcı adımların atılması gerektiği belirtildi. Savunma sanayi alanında rastgele bir önşart olmadan işbirliği kapsamının derinleştirimesi üzerinde duruldu.

Türkiye’nin ilkesel olarak NATO’nun açık kapı siyasetini desteklediği, Üçlü Mutabakat çerçevesinde İsveç ve Finlandiya’nın taahhütlerini yerine getirmesinin süreci hızlandıracağına vurgu yapıldı.

Rusya- Ukrayna savaşının uzamasının bölgesel ve global istikrarsızlığı derinleştirdiğine işaret edilirken, Türkiye’nin tahlil için diplomatik gayretlerini sürdüreceği belirtildi. Tahıl sevkiyatı muahedesinin uzatılmasında Türkiye’nin rolüne dikkat çekildi.

Türkiye’nin PKK/PYD/YPG, DAEŞ ve FETÖ dahil tüm terör örgütlerine karşı kararlılıkla çaba etmeye devam edeceği vurgulandı.

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir