Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Dünyanın Hızlı IQ testi Yayınlandı

Dünyanın Hızlı IQ testi Yayınlandı

SoleKinG SoleKinG -
18 0

İlk olarak 2005 yılında Profesör Frederick tarafından hazırlanan dünyanın en kısa IQ testi şu anda hala kullanılıyor. Shift Delete’in aktardığına nazaran, Bilişsel Yansıma Testi olarak da isimlendirilen bu test yalnızca üç sorudan oluşuyor.

İşte sorular

  1. Bir sopa ve topu maliyeti 1,10 dolardır. Sopanın fiyatı, toptan 1,00 dolar daha fazlaysa topun fiyatı ne kadar olur?
  2. 5 tane makine 5 dakikalık müddette 5 adet eser üretiyorsa 100 adet makine 100 adet eseri kaç dakikada üretir?
  3. Nilüferle kaplı bir gölde çiçekler her geçen gün kendi boyutunun iki katı olacak biçimde büyüyorlar. Nilüfer çiçeklerinin tüm gölü kaplaması 48 gün sürüyorsa gölün yarısını kaplaması ne kadar müddette olur?

Cevaplar

1- Birçok insan, karşılığın 10 Penny olduğunu düşünse de bu yanıt gerçek değil. Birinci sorunun gerçek karşılığı şu biçimde:

Sopaya x dersek ve sopa toptan 1 dolar daha fazlaysa x+1 olur. Bu nedenle de sopa ve topun maliyeti, 2x+1 formunda olacaktır. Buradan ulaşılan sonuçla sorudan edinilen bilgi sayesinde yanıta ulaşmak için geriye süreç yapmak kalıyor.

2x+1= 1.10 dolar

2x= 1.10 dolar – 1

2x= 0.10 Penny

x= 0.05 Penny

2- Karşılığın birçok kişi tarafından 100 olduğu düşünülse de bu gerçek değil. 5 adet makine, üretimi 5 dakika süren bir eserden 5 adet üretebiliyorsa orantıyla 100 adet makine de 100 tane eseri eş vakitli olarak çalışarak 5 dakika içerisinde üretebilir.

3- Birçok kişi yarısı dediği için 48’i ikiye bölerek yanıtı 24 gün olarak bulur. Lakin bu da hakikat bir karşılık değil. Zira burada karşılığı bulmak için çiçeklerin büyümesine oran olarak bakmak gerekiyor. Karşılık kaç olursa olsun fark etmeksizin çiçeklerle tam kaplanmadan bir evvelki gün yarısı oranında dolmuştu. Bu nedenle karşılık 48-1= 47 halindedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir