Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Sarsıntısı fırsat görüyorlar, muhalefetin gündeminde yalnızca seçim var

Sarsıntısı fırsat görüyorlar, muhalefetin gündeminde yalnızca seçim var

SoleKinG SoleKinG -
10 0

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki sarsıntının ardından ülkemizin 11 kentinde yaşayan 42 bin 310 vatandaşımız Hakk’a (C.C.) yürüdü. Bölgede binlerce bina yıkıldı. Lakin devlet ile millet, yaraları birlikte sarabilmek için eşine az rastlanır bir dayanışma örneği gösteriyor.

Bir yandan arama-kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken öbür yandan hayati ihtiyaç olarak bölgedeki vatandaşlarımızın barınma ve yemek muhtaçlıkları karşılanıyor.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmayları ile altılı masadan ittifak olduğu partiler ise, asrın felaketinden dolayı seçimlerin ertelenme muhtemelliğine birinci andan itibaren karşı çıkmaktaydı.

Kılıçdaroğlu, net bir biçimde ‘seçimlerin vaktinde olacağını’ beyan ederken, Âlâ Parti’den Genel Lider Yardımcısı Koray Aydın, zelzele alanında ‘seçim tahmininde’ bulunmuştu. 

Milliyet’ten Zafer Şahin ile Sabah’tan Mahmut Övür, 21 Şubat tarihli köşe yazılarında muhalif partilerin takınmış olduğu ‘seçim’ tavrını ve saklı ajandalarını ele aldı. İşte, Şahin ve Övür’ün gündeme gelen yazıları:

KILIÇDAROĞLU’NUN ‘GİZLİ AJANDASI’ AÇIĞA ÇIKTI

“Kimmiş seçimden kaçan?” başlıklı köşe yazısını kaleme alan Zafer Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yahut Cumhur İttifakı’ndan rastgele bir ismin ‘seçimlerin ertelenmesine yönelik’ bir beyanlarının olmadığı halde muhalif tarafın ‘seçim’ ısrarını Kılıçdaroğlu’nun bilinmeyen ajandasına bağladı:

“CHP önderi Kılıçdaroğlu seçimin vaktinde yapılmasını istiyor. Zira adaylık yolunda oldukça ara aldı. 14 Mayıs’ta yapılacak seçime bu yüzden itiraz etmiyor, ertelemeye de şiddetle karşı çıkıyor. Seçimin ertelenmesini, hatta 1 yıl sonra lokal seçimle birlikte yapılmasını isteyen “Kılıçdaroğlu ile seçim alınamaz” görüşünü hararetle savunanlar. Yani Uygun Parti ve Ekrem İmamoğlu cephesi. Kameralar önünde farklı konuşsalar da seçimin ertelenmesi en çok onların işine gelecek.”

MASANIN ORTAK ADAYI İÇİN KESTİRİMİ TARİH

Şahin, mümkün ertelenme kararı alınması durumunda Kılıçdaroğlu’nun adaylığının zora düşeceğini belirterek, yazının son kısmında altılı masanın ortak adaylarını açıklayacağı tarihe dair iddiasına yer verdi:

“Seçimin ertelenmesi durumunda Kılıçdaroğlu’nun adaylığının bizatihi gündemden düşeceğini ve İmamoğlu’nun önünün tekrar açılacağını düşünüyorlar. Bunu açık açık lisana getiremedikleri için “Erdoğan seçimden kaçıyor” argümanını ortaya attılar. Meğer seçimi asıl istemeyen şahsen kendileri. Son bir not: Altılı masanın adayı büyük ihtimalle 2 Mart’ta aşikâr olacak. O gün Saadet Partisi’nde yapılacak toplantıda adayın kim olduğu kamuoyuna duyurulacak.”

“SEÇİM GÜNÜ GELDİĞİNDE ŞAŞIRACAKLAR”

Sabah gazetesinden Mahmut Övür ise, “Depremzedeler seçime nasıl bakıyor?” başlıklı köşe yazısında bölge halkının ‘can’ kaygısındayken muhalefetin ‘oy’ hesabı içerisinde oluşunu şu sözlerle özetledi:

“Deprem 11 kent ve 15 milyon insanı etkilediği için güç da olsa seçim, açıklandığı üzere 14 Mayıs’ta yahut en geç 18 Haziran’da yapılabilir. Altılı Masa’nın daha adayı ortada yok. Bu türlü bir halde muhalefetin, seçimlerin yapılmayacağına ait gerçek olmayan bir tartışma başlatması en başta acıyı yaşayan o insanların gönüllerini kırdı.

Bu gönül kırıklığını Gaziantep’ten Hatay’a uzanan sınır boyunca çok sayıda sarsıntı felaketini yaşayan beşerle konuşunca gördüm. Onların acılarını paylaşmaya çalışırken, utana sıkıla kimilerine muhalefetin seçimle ilgili tartışmalarını sordum. Her keresinde ıstırap içinde sitem dolu bir yanıt aldım: “İnsanlar can kaygısında, onlar seçim sıkıntısında. Ne diyeyim Allah bildiği üzere yapsın.”

Hatay’da çadır muhtaçlığı için AFAD merkezine gelen bir CHP’linin karşılığı ise ders niteliğindeydi: “Bu felaketi gördükten sonra seçim sıkıntısına düşenlerin farkındayız. Ancak onlar hiçbir şeyin farkında değil ve o seçim günü geldiğinde şaşıracaklar…

KAYNAK: HABER7

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir