Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Semt pazarlarında fiyatlar uçuşa geçti! Yüzde 150’ye varan artış

Semt pazarlarında fiyatlar uçuşa geçti! Yüzde 150’ye varan artış

SoleKinG SoleKinG -
10 0

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 şiddetinde yaşanan zelzelelerin akabinde zerzevat fiyatları yükselişe geçti. Zelzele ile birlikte seralar hasar görürken, çiftçiler ise tarlalara giremedi.

Esnaf, zerzevat fiyatlarında yüzde 150 oranında artışların yaşandığını belirtilirken, zelzele sonrası yaşanan aykırı göç nedeniyle de önümüzdeki devirde rekoltelerde azalma olabileceği uyarısı yapıldı.

Deprem, etraf vilayetleri de etkilerken yollarda yaşanan yoğunluk ise eser tedariki olumsuz etkilendi.

YÜZDE 150 ARTIŞ OLDU

Maydanoz, dereotu, ıspanak, pırasa, beyaz lahana, roka üzere eserlerin birden fazla zelzele bölgesinden gelirken, bu eserlerde yüzde 150 civarında artış oldu.

Fiyat artışının 3-5 gün geçerli olduğunu belirten hal esnafı, daha sonrasında ise fiyatların olağana başladığını söyledi.

SEBZELERİN BİRÇOK ZELZELE BÖLGESİNDEN

Hale gelen eserlerin birçoğunun zelzele bölgesinden geldiğini belirten hal esnafları, bilhassa bu mevsimde maydanoz, dereotu, ıspanak, pırasa, beyaz lahana, roka üzere eserlerin birçoklarının zelzele bölgesinden geldiğine dikkat çektiler.

Afetten kaynaklı kimsenin bu eserleri toplamaya vakit ve gücünün olmadığı belirtilirken, eserlerde yüzde 150 civarında artış olduğu tabir edildi.

Ürün azlığından ötürü bir demet maydanozun fiyatı ise geçtiğimiz hafta 25 TL’ye kadar çıktı.

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir