Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin İsviçre’den altın ithalatı 11 yılın doruğunda

Türkiye’nin İsviçre’den altın ithalatı 11 yılın doruğunda

SoleKinG SoleKinG -
10 0

İsviçre, Ocak’ta Türkiye’ye 3.3 milyar İsviçre frangı (3.6 milyar dolar) kıymetinde 58.3 ton altın göndererek, 2012’den beri Türkiye’ye aylık en büyük altın ihracatını yaptı.

Türkiye’deki yüksek enflasyon ve Türk lirasındaki (TL) bedel kaybı, yatırımcıların inançlı yatırım aracı olarak gördükleri altına yönelik talebi artırdı.

Borsa İstanbul’un bilgilerine nazaran, Türkiye’de ocak ayı altın ithalatı 68.3 ton oldu.

Dünyanın en büyük altın arıtma ve aktarma merkezi İsviçre, 2022’de Türkiye’ye 10.1 milyar İsviçre frangı kıymetinde 188 ton altın ihracatı yaptı.

Ocak ayı sevkiyatları, altın ihracatında ivme olduğunu gösteriyor. İsviçre’nin bilgilerine nazaran, İsviçre’nin Türkiye’ye yaptığı altın ihracatı daha evvel hiç bir ayda 34 tonu geçmemişti.

Ancak İsviçre’nin Türkiye’ye altın ihracatı Türkiye’nin cari açığının önemli oranda artmasına sebep oldu. Türkiye’nin cari açığı geçen yıl 48.8 milyar dolara yükseldi.

Türkiye altın ithalatını azaltmaya yönelik adım attı

İki hafta evvel Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremelerin akabinde hükûmet altın ithalatını azaltmaya yönelik adım atmıştı.

Merkez Bankası (TCMB) 16 Şubat’ta bankalardaki döviz talebini azaltacak biçimde döviz ve altın süreçlerinde alım satım fiyatı ortasındaki farkın (spread) açılmasını istemişti.

NTV’de yer alan haberde, borsada manipülasyona yol açan hareketlerin önlenmesi için Türkiye Varlık Fonu’nun devreye gireceği, altın ithalatının da süreksiz olarak durdurulduğu belirtilmişti.

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir