Bayburt Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Zelzele bölgelerindeki su test edildi! Sonuç…

Zelzele bölgelerindeki su test edildi! Sonuç…

SoleKinG SoleKinG -
10 0

Halk Sıhhati Genel Müdür Yardımcısı Dr. Süleyman Özsarı, Kahramanmaraş merkezli 10 vilayette yıkıma neden olan sarsıntıların akabinde şebeke suyuna ait daima tahlil yapıldığını söyledi

. Şu ana kadar 10 vilayette şebeke suyunun kullanılmasına yönelik rastgele bir risk olmadığını tabir eden Dr. Özsarı, valiliklerin bu bahisteki açıklamalarının takip edilmesi ve şebeke suyunun içilmemesi gerektiğini söyledi. Dr. Özsarı, “Depremin birinci gününden itibaren su bizim için çok kıymetli bir parametre. Sarsıntı bölgelerimizde şebeke suyu sağlam olan yerlerde şebekenin denetimini, su olmayan ve tankerle su sağlanan yerlerde su tankerlerinin dezenfeksiyonlarını ve üstün klorlamayı yaptık ve birinci günden itibaren su ile ilgili kısımların pak ve hijyenik olması için çalışmalarımız devam ediyor. Bilhassa bu 10 vilayetimizde, şebekeleri sağlam olan yerlerde su numunelerinin denetimlerini günlük olarak, etraf vilayetlerden de destek arkadaşlar gelerek etraf sıhhati manasında klor bakiyemizi günlük olarak sağlamaktayız. Burada arkadaşlarımız günlük olarak muhakkak yerlerden aldığımız numunelerin burada mikrobiyolojik tahlillerini yapıyorlar. Rastgele bir patolojik risk çıkarsa bunları çabucak ilgili yerlere bildiriyoruz ve klorlama sürecine geçiyoruz. Klorlama sonrasında tekrar tahlillerimizi alıyoruz ve sonuçta rastgele bir risk yoksa farklı vakitlerde bu numuneleri almaya devam ediyoruz” dedi.

ANALİZLER PAK ÇIKTI

Deprem bölgesindeki kentlerde yapılan tahlillerin, şebeke suyunun kullanılabilir durumda olduğunu gösterdiğini kaydeden Özsarı şunları söyledi:

“Şu an prestiji ile su numunelerinde rastgele bir külfetimiz, zelzele öncesine nazaran bir artışımız yok. Bu 10 ilimiz için de geçerli. Bilhassa Kahramanmaraş vilayetimizde su numunelerimizin denetimleri daha rutin ve tertipli gitmekte. Birinci günlerde taşınabilir laboratuvarımız etkindi. Onu Hatay’a gönderdik. Şu anda burada kendi laboratuvarımızda süreçlere devam ediyoruz. Sayın Bakanımızın belirttiği üzere, valiliklerimiz bu hususta ikazlarını yaptılar. İçilebilir denmediği sürece biz vatandaşlarımıza hazır sularla devam etmelerini, kullanıma uygun yerlerde de kullanmalarını öneriyoruz.”

‘SALGIN VE BULAŞICI HASTALIK YOK’

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde bölgelerde ilaçlama çalışmalarının aralıksız sürdüğünü ve şu an için salgın ya da bulaşıcı hastalık riski olmadığını anlatan Dr. Özsarı, “Bulaşıcı hastalıkla ilgili olarak toplu ömür alanlarında, atıklar ve çöplerin risk oluşturduğunu düşünerek halk sıhhati uzmanları ile bütün ömür alanlarında, çadır kentlerde geziyoruz. Sahayı denetim altında tutuyoruz. Her çadırkentte oluşturduğumuz sıhhat merkezlerimizde günlük hadise denetimlerimizi yapıyoruz. Şu anda salgın seviyesinde bir kahrımız yok. Münferit olan her noktaya da çabucak müdahale ederek denetim altında tutuyoruz. Şu an için 10 vilayetimizde de bir salgın düşüncemiz yok” diye konuştu

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir